Czym jest kredyt odnawialny i jak go uzyskać

Kredyt odnawialny to jeden z najbardziej popularnych i komfortowych rodzajów kredytu. Jest on przyznawany poprzez umowę z bankiem i umożliwia elastyczny oraz szybki dostęp do gotówki na koncie bankowym. Działa on na nieco innych zasadach niż zwykle pożyczki czy kredyty i łączy w sobie wygodę, bezpieczeństwo i duże możliwości.

Czym jest kredyt odnawialny ?

Kredyt odnawialny to limit, który bank przyznaje klientowi do konta bieżącego. Uzyskuje się go poprzez podpisanie umowy kredytowej z bankiem i wymaga on zdolności kredytowej tak jak kredyt tradycyjne. Zwiększa on aktualne saldo konta i jest wykorzystywany dopiero, jeśli wypłacimy już z niego wszystkie swoje środki. Limit jest przyznawany na konkretny okres, a po jego upływie musimy zwrócić daną kwotę lub przedłużyć umowę. Sumy, o jakie można się starać — rozpoczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilkudziesięciu — kilkuset tysiącach złotych. Suma jest wypadkową zarobków, długości stażu klienckiego w banku czy sytuacji finansowej a różne banki mogą oferować różne sumy.

Jak używa się kredytu odnawialnego?

Używanie kredytu odnawialnego jest bardzo proste i komfortowe. Zaczynamy go używać dopiero, jeśli na koncie nie mamy już własnych pieniędzy, a chcemy wypłacić z niego gotówkę. To bardzo elastyczne rozwiązanie, ponieważ nie musimy wypłacać całości. Kredyt odnawialny nie może spowodować ujemnego salda. Jeśli mamy 1000 zł i uzyskamy 4000 zł limitu, to na koncie będzie widniała kwota 5000 zł. W razie konieczności wypłaty 2000 zł to wypłacimy 1000 zł swoich środków i następnie 1000 zł środków banku. Możemy ich używać, płacąc odsetki do czasu zakończenia umowy z banku. Wtedy musimy zwrócić 1000 zł, które są własnością banku. To zdecydowanie bardzo komfortowe rozwiązanie i warto je rozważyć, nawet jeśli w danej chwili nie potrzebujemy dodatkowej gotówki. Po przyznanym limicie w dowolnej chwili będziemy mogli od ręki wypłacić środki.

Odsetki i opłaty

W przypadku kredytu odnawialnego nie płacimy za limit, który został nam przyznany, czyli np. 4000 zł a tylko za kwotę, którą wykorzystujemy. Jeśli wykorzystamy z tej puli tylko 1000 zł, to płacimy za konkretny okres i tę sumę. Odsetki to zazwyczaj kilka- kilkanaście i koszty nie różnią się pod tym względem od tradycyjnych kredytów. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, że płacimy tylko za wykorzystaną sumie i okres, na jaki wpłaciliśmy pieniądze z konta, co pozwala zaoszczędzić.

Jak go uzyskać?

Uzyskanie kredytu odnawialnego jest stosunkowo proste i wymaga minimum formalności. Choć jest to kredyt to dzięki temu, że mamy konto w banku jesteśmy już mu znani. Nie musimy też przedstawiać też wielu zaświadczeń jak przy okazji kredytu hipotecznego. Dzięki temu cały proces jest szybki i wygodny. Po zgłoszeniu chęci doradcy wystarczy zbadać zdolność kredytową, podać dane wymagane przez bank i podpisać umowę. Można załatwić to w czasie jednej wizyty w placówce banku.

Ta strona używa cookies