Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią ?

Karty płatnicze podbiły już niemal cały świat i są obok gotówki drugim najpopularniejszym środkiem regulowania należności. Możemy nimi płacić w restauracji, sklepie czy internecie a w Szwecji już ponad 50% płatności odbywa się za pomocą kart płatniczych. W tym artykule przedstawiamy zasadę działania kart oraz odpowiadamy na pytanie — czym różni się karta kredytowa od karty debetowej.

Czym są karty płatnicze ?

Karty płatnicze to plastikowe karty, które pozwalają bezgotówkowo płacić rachunki. Zawierają w sobie czip lub pasek magnetyczny, który zawiera dane o saldzie. Umieszczone w terminalu płatniczym łączą się z bankiem za jego pomocą i przekazują kwotę do sprzedawcy. Cały proces jest szybki, a brak konieczności noszenia gotówki znacznie podnosi komfort płatności.

Bardzo popularne są również karty bezdotykowe, które umożliwiają płatności poprzez zbliżenie karty do terminala. Dodatkowo zawierają w sobie antenę NFC, która bezstykowo przekazuje informacje. W Polsce bez podania PIN-u można płacić do sumy 50 zł, a powyżej trzeba wprowadzić kod. Karty płatnicze pozwalają także dokonywać płatności w internecie. Służy do tego mieszony na niej numer karty, kod CVV i data ważności karty. Po podaniu tych numerów na stronie sklepu internetowego transakcja jest dokonywana, z konta znika suma pieniędzy, a klient może oczekiwać na przesyłkę.

Czym różni się karta debetowa od kredytowej ?

Karty debetowe i kredytowe nie różnią się od technicznej — wyżej opisanej strony. Działają na takich samych zasadach, a główna różnica dotyczy źródła pieniędzy, które są pobierane podczas transakcji. Karta debetowa zużywa wcześniej wpłaconą gotówkę na konto, a karty kredytowe zużywają limit, który później trzeba spłacić. Karty takie są wydawane bezpośrednio w oddziale lub wysyłane pod adres korespondencyjny a czas, jaki trzeba na nie czekać to ok. do 2 tygodni. Oprócz płatności w świecie rzeczywistym tymi kartami można płacić w internecie.

Karta debetowa

Karta debetowa wydawana jest do konta. Jeśli oddział banku jest zamknięty, możemy udać się do bankomatu i z własnego konta wypłacić sumę, która się na nim znajduje. Jeśli na koncie znajduje się 0 zł, to nie wypłacimy nic na minus, a transakcja się nie powiedzie. Aby otrzymać kartę debetową, nie trzeba spełniać wymagań ani mieć zdolności kredytowej. Karta debetowa jest płaska i nie posiada wypukłych nazw i cyfr.

Karta kredytowa

Zasada działania karty kredytowej jest prosta i polega na tym, że wydajemy pieniądze, których nie mamy, a dług zwracamy na koniec miesiąca. Jest to swojego rodzaju kredyt, a bank najpierw bada zdolność kredytową klienta. Jeśli przyzna mu limit np. 2000 zł, to taką kwotę można wypłacić z karty. Po wykonaniu transakcji klient otrzymuje zazwyczaj 52 dni na zwrot pieniędzy. Następnie klient zwraca wydaną sumę i od nowa może skorzystać z pełnego limitu 2000 zł na karcie. Na rynku istnieje wiele banków, które chętnie udzielają takiego kredytu nawet studentom czy osobom z niskimi zarobkami. Po złożeniu wniosku i przyznaniu limitu klient otrzymuje kartę do ok. 2 tygodni i może zacząć z niej skorzystać.

Którą kartę wybrać ?

Odpowiedz na to pytanie, nie jest jednoznaczne i zależy od indywidualnych preferencji klienta. Z technicznego punktu widzenia nie ma różnicy między tymi dwoma rodzajami. Obie karty działają na różnych zasadach finansowania i to właśnie forma pobierania pieniędzy powinna być decydującą. Jeśli cenimy niezależności i wolimy wydawać tylko tyle, ile mamy to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie karta debetowa. Jeśli potrzebujemy większych możliwości lub chcemy mieć dostęp do kredytu w dowolnej chwili, to warto wybrać kartę kredytową.

Ta strona używa cookies