Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty są potrzebne do jego uzyskania?

Kredyt hipoteczny to jeden z najbardziej złożonych i czasochłonnych kredytów, które proponują nam banki. Dużą zachętą do jego wzięcia jest możliwość posiadania własnego M już na początku kariery zawodowej. Aby móc uzyskać kredyt na dom lub mieszkanie trzeba jednak złożyć niezbędne kopie, lub wnioski oraz starannie dopilnować, aby były poprawne i kompletne. W tym artykule przedstawiamy wszystkie wymagane dokumenty przez bank, które trzeba przedstawić, aby uzyskać kredyt hipoteczny. Zwracamy także uwagę na kilka istotnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas tego procesu.

Dokumenty wymagane przez bank

Pierwszymi dokumentami są zaświadczenia o pracy i dochodach. Będzie to aktualna umowa o pracę z wyszczególnionymi zarobkami oraz wyciągi bankowe potwierdzające regularne wpływy pensji w konkretnej wysokości. Banki będą chcieli poznać oryginał umowy i same zrobią kopie, o czym należy pamiętać. Do tej grupy dokumentów zaliczają się także świadectwa pracy, które potwierdzają ciągłość zatrudnienia. Niektóre banki mógł też wymagać zaświadczenia od pracodawcy o braku przeciwwskazań do dalszego zatrudnienia. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą — analogicznie trzeba przedstawić dokumenty mówiące o założeniu firmy, długości jej stażu, dochodach i barkach zaległości podatkowych.

Kolejną grupą dokumentów ą dokumenty osobowe. Oczywiście w ich skład wchodzi dowód osobisty, ale i również drugi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, czyli np. prawo jazdy lub paszport. W przypadku małżeństwa dostarczyć trzeba skrócony odpis aktu małżeństwa — opcjonalnie intercyzę, a w razie separacji lub rozwodu konkretne zaświadczenia.

Jeśli posiadamy inne kredyty lub zobowiązania, również trzeba przedstawić je bankowi. Oprócz samej umowy kredytowej trzeba dostarczyć zaświadczenie o aktualnym stanie salda czy zaświadczenie o obsłudze kredytu. Do tych wszystkich dokumentów należy dodać jeszcze wniosek o kredyt hipoteczny, w którym wypełnić trzeba wszystkie informacje i dołączyć do pozostałych zaświadczeń.

Proces składania wniosków

Sama część składania dokumentów jest stosunkowo krótka i może odbyć się podczas jednej wizyty w banku. Nieco dłużej trwa cały proces od wyboru banku do otrzymania kredytu. Pierwszą czynnością jest zgłoszenie w banku chęci wzięcia takiego kredytu. W następnej kolejności składa się zaświadczenia o pracy i zarobkach celem zbadania zdolności kredytowej. Po wyborze nieruchomości następuje właściwa część, w której trakcie najpierw trzeba podpisać umowę deweloperską, bądź umowę przedwstępną a później złożyć wyżej opisane dokumenty. Bank ma 21 dni na podjęcie decyzji, a cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy.

Na co warto zwrócić uwagę?

Pierwszą przydatną informacją jest fakt, że na rynku istnieje wiele firm doradczych. Biura nieruchomości, kancelarie notarialne lub same banki oferują usługi profesjonalistów, którzy za drobną opłatą sprawdzą kompletność dokumentacji przed złożeniem, lub sami ją przygotują. Mogą ją również z nami dostarczyć do banku i być podczas składania wniosku. To bardzo komfortowe rozwiązanie, jeśli nie czujemy się pewnie w bajkowym świecie i wolimy mieć kogoś doświadczonego pod ręką.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest indywidualność banków. Wymagane dokumenty mogą różnic się w zależności od firmy kredytującej. Po zbadaniu zdolności kredytowej pracownik banku z pewnością przedstawi — szczegółową listę niezbędnych kopii, dlatego nie warto z dużym wyprzedzeniem przygotowywać papierów. Dobrze, gdyby były one jak najbardziej aktualne.

Ta strona używa cookies