Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to długoterminowa pożyczka, inaczej kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Hipotekę ustanawia się na poczet banku, który docelowo świadczy usługi kredytowe. W Polsce kredyty hipoteczne najczęściej wybiera się na zakup nieruchomości, czy inwestycji budowlanych.

Wybierając kredyt hipoteczny, należy mieć wiedzę na temat kosztów związanych z podjęciem się tego typu zobowiązania w stosunku do banku. Koszty kredytu hipotecznego, to między innymi:

  • prowizja banku;
  • koszty związane z obsługą notarialną;
  • założenie księgi wieczystej dla konkretnej nieruchomości;
  • ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie od zdarzeń losowych;

Wszystkie dodatkowe koszty kredytu hipotecznego wraz z wartością samego kredytu tworzą całkowity koszt kredytu hipotecznego, czyli tak zwany CKK (całkowity koszt kredytu).

Dzięki kalkulatorowi obliczysz marżę kredytu hipotecznego i poznasz jego koszt.

Porównanie pożyczek hipotecznych:

Wszystkie dodatkowe koszty kredytu hipotecznego wraz z wartością samego kredytu tworzą całkowity koszt kredytu hipotecznego, czyli tak zwany CKK (całkowity koszt kredytu).

Formy zabezpieczenia kredytu hipotecznego, to nie tylko hipoteka. Można również skorzystać z tymczasowych form zabezpieczenia, takich jak: poręczenie osoby trzeciej, która posiada zdolność kredytową, poręczenie wekslem, ubezpieczenie kredytu, czy blokada środków na rachunku bankowym.

Kredyty hipoteczne najczęściej kojarzą się z pożyczkami długoletnimi. Minimalny okres, na który można zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku, to okres 5 lat. Posiadacz kredytu to dłużnik, który swoje zobowiązania względem banku spłaca w ustalonych ratach. Istnieje kilka rodzajów kredytu hipotecznego, a mianowicie podziału można dokonać ze względu na:

  • cel kredytu (tradycyjny kredyt hipoteczny, kredyt budowlano-hipoteczny, kredyt refinansowy, kredyt konsolidacyjny, pożyczka hipoteczna);
  • walutę kredytu (polskie złote, waluty innych państw);
  • rodzaj oprocentowania (oprocentowanie stałe, oprocentowanie zmienne);
  • rodzaj rat kredytowych;

Biorąc kredyt hipoteczny w Polsce nie musimy brać go polskich złotych (PLN), możemy wziąć go w walucie zagranicznej. Uznaje się, że najbezpieczniej wziąć kredyt hipoteczny w walucie jakiej się zarabia. Powszechna jest obecność kredytów w obcych walutach. W przypadku jeżeli decydujesz się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, banki przedstawiają ci możliwe do skorzystania opcje do wyboru. Przed wyborem kredytu, warto czasami również skorzystać z porad finansistów, tak zwanych doradców kredytowych. Kredyt hipoteczny to obciążenie finansowe na długie lata, zanim zdecydujesz się na na którąś (konkretną) opcję kredytu, przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Skorzystaj z dostępnych porad, poczytaj informacje dostępne w Internecie. Nie podejmuj decyzji pochopnie

Ta strona używa cookies