Płatności bezgotówkowe Blik

BLIK to najnowszy trend płatności mobilnych, który znajduje za sprawą swoich korzyści zastosowanie w wielu sklepach i punktach oraz dużą popularność wśród klientów. Ten prosty system płatności z konta pozwala w szybki sposób przeprowadzić transakcję, a bezpieczeństwo dzięki schematowi działania BLIK-a stoi na bardzo wysokim poziomie. W tym artykule przedstawiamy system płatniczy BLIK oraz odpowiadamy na pytania, czy jest on bezpieczny, jak z niego korzystać i czy warto nim płacić.

Czym jest BLIK ?

BLIK to rodzaj płatności bezgotówkowych. Polega on na wypłaceniu pieniędzy ze swojego konta bankowego wprost do sprzedawcy lub wypłacie z bankomatu poprzez 6 cyfrowy kod. Jest on generowany w aplikacji mobilnej banku, a gdy już go widzimy, wprowadzamy zamiast karty kredytowej. Taka forma rozliczania jest z dnia na dzień coraz popularniejsza, a kolejne sklepy czy punkty handlowo usługowe wprowadzają możliwość płatności BLIK-iem. Obecnie w prawie wszystkich bankomatach można wypłacić pieniądze przy jego pomocy, a wiecie zrobić zakupy. BLIK bardzo przypomina kartę płatniczą z tą różnicą, że nie trzeba nosić ze sobą plastiku, a ryzyko kradzieży jest praktycznie zerowe.

Jak działa BLIK ?

Działanie BLIK-i jest bardzo proste. W aplikacji bankowej zainstalowanej na telefonie wybieramy opcję „PŁAĆ Z BLIKIEM” co powoduje wygenerowane 6 cyfrowego kodu. Kod wpisujemy bezpośrednio do bankomatu lub w terminalu a z naszego konta znikają pieniądze i pojawiają się u sprzedawcy, lub w podajniku bankomatu. W ten sposób można robić również zakupy w internecie. Kod blik działa przez 2 minuty, a transakcję musimy potwierdzić w aplikacji mobilnej banku. Cały proces jest nie bardziej zaawansowany niż zwykłe karty płatnicze i odbywa się całkowicie on-line, co pozwala mieć kontrolę nad transakcją.

Korzyści płynące z używania BLIK-a

Pierwszą i dużą zaletą jest bezpieczeństwo. To niezwykle bezpieczny system. W razie utraty telefonu złodziej nie wypłaci gotówki z naszego konta, gdyż nie zna kodu do aplikacji. Kody ważne są tylko 120 sekund, co nie daje praktycznie żadnego pola manewru przestępcom -jak ma to miejsce po zdobyciu danych kart kredytowych — które są ważne kilka lat. Po odczytaniu danych z karty lub jej zeskanowaniu złodzieje mają dużo czasu, aby pieniądze wypłacić za granicą i zniknąć. BLIK-a nie można również podrobić, zeskanować czy ukraść a samo podejrzenie kodu nic nie da, gdyż trzeba go potwierdzić pinem.
Kolejnymi bardzo cennymi plusem jest szybkość transakcji oraz wygoda.

Brak konieczności noszenia i pilnowania plastikowej karty to duży komfort, a telefon zawsze mamy przy sobie. Wystarczy go wyciągnąć i wyjąć pieniądze z bankomatu lub zapłacić za kawę. Taki system zdecydowanie zwycięża z płatnościami NFC oferowanymi w telefonach, gdyż trzeba je konfigurować z kartą płatniczą.

Jakie banki oferują BLIK ?

Obecnie większość banków wprowadziła taką usługę i tylko nieliczne jeszcze tego nie zrobiły. Obopólne korzyści zarówno dla klientów, jak i banków powodują, że instytucje finansowe promują ten sposób korzystania z bankowości licznymi promocjami, bonusami czy nagrodami. Klienci otrzymują szybki, bezpieczny i wygodny sposób wypłacania gotówki oraz płacenia w sklepach a banki nie muszą ponosić kosztów związanych z wydawaniem plastikowych kart płatniczych. Bez zachęcania klienci sami chętnie zaczynają przekonywać się do tego sposobu płatności i korzystają z aplikacji przygotowanych przez banki. Największe banki oraz sieci bankomatów wprowadziły i rozwijają BLIK-a, a korzystanie z tego systemu nie powoduje trudności.

Ta strona używa cookies