Rodzaje kredytów bankowych

Kredyty to najpopularniejszy i najbezpieczniejszy sposób pozyskiwania funduszy na różne cele. Liczne banki oferują wiele ich rodzajów, które są dostosowane do potrzeb klientów. Różnią się one oprocentowaniem, formą czy długością a otrzymać je możemy w każdej placówce bankowej. Jakie istnieją rodzaje kredytów ? Czym się różnią ? Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze ? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poniżej.

Kredyt konsumpcyjny

Najczęściej wybieranym i najpopularniejszym kredytem kredyt konsumpcyjny. Przeznacza się go na dowolne cele związane z bieżącym życiem — np. wakacje, naprawę samochodu czy wyposażenie do mieszkania. Aby go otrzymać trzeba mieć zdolność kredytową i mieć stały dochód. Niższe kwoty otrzymamy już w sytuacji, gdy pracujemy na pół etatu lub mamy emeryturę czy stypendium. Ten rodzaj kredytu jest najprostszy do wzięcia. Całe formalności możemy załatwić w ciągu jednej wizyty w banku. Przy mniejszych kwotach nie musimy przedstawiać zaświadczeń o zarobkach. W zależności od oferty czy aktualnej promocji banku oprocentowanie oscyluje w granicach 20%.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to najbardziej zaawansowanym z kredytów na rynku. Dzieje się tak dlatego, że kredytów tego typu udziela się na nieruchomości np. mieszkania czy domy jednorodzinne. Bank do czasu spłaty jest współwłaścicielem, a w razie problemów przejmuje daną nieruchomość. Sumy przy okazji takich kredytów opiewają na kilkaset tysięcy złotych, a osoby starające się o nie muszą prezentować bardzo dobrą sytuację finansową. Załatwianie takiego kredytu wymaga zbadania zdolności kredytowej, dostarczeniu wielu dokumentów takich jak wycena domu czy zaświadczenia o zarobkach a cały proces trwa nawet kilka miesięcy. Oprocentowanie kredytu wynosi zazwyczaj ok. kilkunastu procent.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to kredyt, który jest przeznaczony na spłacenie innych zobowiązań takich jak pożyczki czy kredyty w innych bankach. Po pozytywnej decyzji bank udzielający kredytu spłaca w imieniu klienta inne instytucje, a sam rozkładają tę kwotę powiększoną o oprocentowania na dłuższy okres. W większości przypadków klient zamień kilka rat w różnych bankach na jedną mniejszą w jednym banku, ale za to z dłuższym okresem spłaty. Klient, który chce wziąć taki rodzaj kredytu, musi mieć zdolność kredytową i spełnić takie same wymagania jak w przypadku zwykłego kredytu konsumenckiego. Kwoty, na jakie udziela się kredytów, zaczynają się od najmniejszych sum, a kończyć mógł się nawet, na kilkuset tysiącach.

Karta kredytowa

Karta kredytowa, jest również jednym z rodzajów kredytu. W tym przypadku całości pieniędzy nie dostajemy do ręki. Po otrzymaniu limitu możemy go wypłacać przy pomocy karty kredytowej poprzez bankomat lub robiąc zakupy. Pierwszą różnicą jest fakt, że przez 50 dni nie płacimy odsetek od wykorzystanej kwoty. Jeśli zwrócimy ją w tym czasie, nie zostaną naliczone żadne opłaty. Kolejną różnicą jest sposób wykorzystywania pieniędzy. Możemy ją wypłacić w dowolnym momencie lub nie korzystać z niej wcale. Umowę kredytową możemy podpisać w czasie jednej wizyty w banku, a fizyczną kartę otrzymamy przeważnie do dwóch tygodni. Aby otrzymać kartę kredytową, nie musimy spełniać nadzwyczajnych wymagań, a wystarczy zdolność kredytowa i stałe zarobki. W przypadku mniejszego limitu można złożyć tylko oświadczenie o wysokości pensji.

Kredyt inwestycyjny

Ostatnim rodzajem kredytu jest kredyt inwestycyjny. Jest on przeznaczony dla firm i przedsiębiorców na cele inwestycyjne. Zaliczyć do nich możemy kupno obligacji, zakup środków trwałych czy sfinansowanie nowego zlecenia. Aby go otrzymać, bank musi zweryfikować wniosek poprzez analizę ryzyka. Wypłacany jest całościowo, w transzach lub jako linia kredytowa.

Ta strona używa cookies